تبلیغات
خبرهای دنیا و ایران - تثبیت تعامل بین قوا نیازمند شناسایی اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هریک از قواست
خبرهای دنیا و ایران
دوشنبه 7 فروردین 1391

تثبیت تعامل بین قوا نیازمند شناسایی اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هریک از قواست

دوشنبه 7 فروردین 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ramin h

راهکارهای اجرایی تعامل سازنده بین قوه‌ای در گفت‌وگوی فارس با معاون رئیس‌جمهور:
تثبیت تعامل بین قوا نیازمند شناسایی اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هریک از قواست

خبرگزاری فارس: فاطمه بداغی معتقد است که تعامل میان قوا در صورتی تثبیت می‌شود که حدود، اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هر یک از قوا شناسایی شود.

خبرگزاری فارس: تثبیت تعامل بین قوا نیازمند شناسایی اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هریک از قواست

فاطمه بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، با اشاره به فرمایش اخیر رهبر معظم انقلاب درباره همکاری و تعامل دولت و مجلس و نیز حفظ حرمت یکدیگر گفت: یکی از بحث‌های مهم این است که برطرف کردن مشکلات بزرگ در کشور، نیازمند همکاری و همدلی قواست.

 

وی با اشاره به 2 تجربه موفق همکاری و همدلی مجلس و دولت در قانون برنامه پنجم توسعه و هدفمندی یارانه‌های در سال گذشته، افزود: این‌ها از جمله تجربه‌های موفقی بود که در سال گذشته از سوی دولت و مجلس با تعامل مثبت و سازنده‌ای شکل گرفت. 

 

بداغی در ادامه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که تعامل میان قوا در صورتی تثبیت می‌شود که حدود، اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های انحصاری هر یک از قوا شناسایی شود.

 

وی با اشاره به راهکارهای اجرایی برای تعامل هرچه بهتر قوا به ویژه دولت و مجلس به خبرنگار فارس گفت که از طرف دولت تعامل سازنده در شرایطی می‌تواند صورت بگیرد که در مراحل کارشناسی و تدوین از نظرات سازنده نمایندگان مجلس، بهره‌مند شود. 

 

معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: تعامل مثبت و سازنده از سوی مجلس نیز در صورتی شکل می‌گیرد که طرح‌های قابل اجرا تصویب شود، یعنی توجه به مقتضیات امر اجرا  و مشکلات قوه مجریه حتما می‌تواند در تهیه و تدوین طرح‌ها و امر قانون‌گذاری موثر باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به موانع پیشرو تعامل سازنده قوا به ویژه قوه مجریه و قوه مقننه گفت که اگر بخواهیم تعیبر سازنده در این زمینه داشته باشیم، تمامیت‌طلبی و یا پیگیری اقتدار مطلق برای یکی از قوا، مانع اصلی بر سر همکاری و تعامل بین قوه‌ای است.

 

بداغی اضافه کرد: اگر این نگاه وجود داشته باشد که قوه مجریه مالک همه امور است و یا صلاحیت انحصاری دارد و یا برتر سایر قواست و یا بالعکس اگر فرض کنیم قوه دیگری در راس است به نحوی که نیازی برای تعامل با سایر قوا نداشته باشد، این امر مانع از تعامل مثبت و سازنده قوا می‌شود.

 

وی در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با فارس در پاسخ به این سئوال که در ایام عید آیا به سفری رفته‌اید و نیز دید و بازدید سیاسی داشته‌اید؟ گفت: بله به سفر رفته‌ام و در حاشیه جلسه دولت با اعضای کابینه دیدار و گفت‌وگو کردم.

 

انتهای پیام/