تبلیغات
خبرهای دنیا و ایران - خسارت 100 درصدی به صیفی‌کاران کاشان
خبرهای دنیا و ایران
دوشنبه 29 اسفند 1390

خسارت 100 درصدی به صیفی‌کاران کاشان

دوشنبه 29 اسفند 1390

نوع مطلب :
نویسنده :ramin h

خسارت 100 درصدی به صیفی‌کاران کاشان

خبرگزاری فارس: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشان از خسارت صد درصدی صیفی‌کاران این شهرستان به دلیل سرمای شدید خبر داد.

خبرگزاری فارس: خسارت 100 درصدی به صیفی‌کاران کاشان

جواد امانپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشان اظهار داشت: سرمای شدید شب گذشته شهرستان کاشان به 400 هکتار از اراضی صیفی‌کاری این شهرستان در منطقه مشکات، سفید شهر و جاده قدیم کاشان – قم به طور صد در صد خسارت وارد کرد.

وی افزود: وزش باد دو روز گذشته به همراه ریزگردها باعث کاهش ناگهانی هوای شهرستان کاشان شد و شب گذشته هوای این شهرستان به 2- درجه سانتیگراد کاهش یافت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشان خاطرنشان کرد: کاهش دمای شب گذشته شهرستان کاشان به 400 هکتار از اراضی صیفی‌کاری این شهرستان با وجود کشت زیر نایلون به طور صد در صد خسارت وارد کرد.

امانپور، هزینه‌های بالای بیمه کشاورزی را یکی از عوامل خودداری کشاورزان از بیمه کردن محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: هزینه بیمه هر هکتار محصول صیفی هفت میلیون ریال است که این رقم باعث شده تا کشاورزان از بیمه کردن محصول زارعی خود منصرف شوند.

به گفته وی سرمای شدید شب گذشته بالغ بر 40 میلیارد ریال به 400 کشاورز طالبی‌کار این شهرستان خسارت وارد کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشان همچنین هزینه‌های بالای کشت این محصول را یادآور شد و گفت: کشاورزان صیفی‌کار برای کاشت طالبی بابت اقلامی نظیر یک کیلو بذر ، یک میلیون و یکصد هزار ریال، کود شیمیایی کیلویی 350 هزار ریال، پلاستیک کیلویی 30 هزار ریال و 400 هزار ریال برای هر نفر کارگر هزینه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه صیفی‌کاران شهرستان کاشان، کار کشت طالبی را همه ساله از هفتم اسفند آغاز کرده و تا 25 اسفندماه ادامه می‌دهند بیان کرد: طالبی 20 روز بعد از کشت در زیر نایلون سبز شده و با تیغ کشیدن نایلون، بوته طالبی در فضای باز رشد می‌کند.

این مقام مسئول همچنین تندباد، ریزگردها و کاهش دمای دو روز گذشته شهرستان کاشان را موجب خسارت به حدود یک هزار هکتار از اراضی گندم این شهرستان اعلام کرد.

امانپور همچنین میزان بارندگی امسال را 68 میلی‌متر اعلام کرد و ادامه داد: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 48 میلی‌متر کاهش داشته است.

وی، سرما، کاهش بارندگی و خشکسالی را مهمترین تهدید و چالش بزرگ کشاورزان و بخش کشاورزی شهرستان کاشان اعلام کرد.

انتهای پیام/